חוק השקיפות התאגידית

ארה"ב, מחוז הקפיטליזם הגדול, מעבירה שלל חוקים שונים שקשורים לפיננסים. אחד מהחוקים החדשים שהיא העבירה ונכנס לתוקף ממש לא מזמן הוא חוק השקיפות התאגידית. לחוק זה יש משמעויות רבות עבור כל מי שיש לו עסק בארה"ב, וגם אם אתם אזרחים ישראליים – חשוב שתדעו מהו אומר לגביכם. 

 

מהו חוק השקיפות התאגידית?

כדי לעזור לכם בהבנת חוק השקיפות התאגידית, צוות מס אמריקה החליט לעבור על הנקודות החשובות, כולל מי צריך לדווח, מה דרישות הדיווח ועוד. שנתחיל?

חוק השקיפות התאגידית (או בראשי התיבות האמריקאיים שלו- CTA) נכנס לתוקף בינואר 2024, וסימן שינוי חקיקתי משמעותי בארצות הברית. המטרה שלו היא לשפר את השקיפות בתוך הגופים העסקיים השונים ובהתנהלותם מול הרשויות, וזאת בכדי להילחם בפעילויות לא חוקיות- ביניהן העלמות מס, הלבנת הון וכדומה. החוק דורש מתאגידים וגופים עסקיים אחרים לדווח על בעלי השליטה בעסק (BOI – Beneficial Ownership Information). בעצם, במסגרת החוק צריך לתת את כל הפרטים על האנשים שהם בעלי העסק או אלה שמחזיקים בחלק משמעותי ממנו, ובכך להפחית את המקרים בהם בעלי העסקים נשמרים בדיסקרטיות ואנונימיות (דבר שמאפשר בקלות רבה יותר ביצוע פשעי צווארון לבן). המידע שנאסף במסגרת החוק החדש מסייע לרשויות האכיפה לזהות את האנשים הרלוונטיים ולשמור על האתיות.

 

מי חייב לדווח על פי חוק השקיפות התאגידית?

החוק החדש חל על מגוון רחב של עסקים, ביניהם תאגידים, שותפויות, חברות LLC וכמובן- תאגידים זרים הרשומים בארה"ב. כך נכנס ההקשר הישראלי לתמונה. אם יש לכם עסק שרשום בארה"ב, גם אתם תצטרכו לעמוד בתקנות חוק השקיפות התאגידית ולדווח על בעלי העסק.

 

לאיזה עסקים יש פטור מחוק השקיפות התאגידית?

לא כל העסקים כפופים לדרישות הדיווח של חוק השקיפות התאגידית. יש מספר סוגים של עסקים שיהיו פטורים מהגשת הדוח הזה. עסקים גדולים במיוחד עם תקבול שנתי של מעל ל-5 מיליון דולר לא יצטרכו להגיש אותו. כך גם עסקים שגם ככה נמצאים בפיקוח רגולטורי פדרלי. סוג נוסף של עסקים שלא יצטרכו להגיש את הדו"ח הוא עסקים זרים שנרשמו ברשויות המס באמריקה, אבל לא במדינה ספציפית. על סעיף זה שווה לכם להתעכב, כי יכול להיות שהעסק שלכם יכול לקבל פטור. חשוב לבדוק זאת עם יועץ מס או רואה חשבון שמכיר את החוק ואת תקנות המס השונות בארה"ב, כמו מס אמריקה שישמחו להעניק לכם את השירות הנ"ל.

 

איזה מידע יש לדווח במסגרת חוק השקיפות התאגידית?

במסגרת חוק השקיפות הארגונית יש חובת דיווח של מספר פרטים לסוכנות האמריקאית שאחראית על יישום החוק. זה כולל כמה דברים:

  1. מידע על בעלי השליטה: תצטרכו לדווח על השמות של כל המחזיקים, כל מספרי הזיהוי שלהם, כתובות, תאריכי לידה וכדומה. שימו לב שבעלי שליטה הם כל אלה שיש להם לפחות 25 אחוז מבעלות החברה, בין אם הם שותפים, בעלי מניות וכדומה.
  2. פרטי החברה: יש למלא את כל הפרטים היבשים על התאגיד.
  3. סוג ההגשה: יש לציין האם זוהי הפעם הראשונה שאתם מדווחים על התאגיד שלכם, האם מדובר בתיקון של הגשה קודמת או עדכון שלה עקב שינוי של בעלי השליטה בחברה.

 

בנוסף, עסקים חדשים שהוקמו לאחר הראשון בינואר 2024 חייבים לדווח על רושמי החברה, כלומר אלו שאחראים ליצירת העסק או לרישום העסק.

 

מהן הסנקציות על אי הגשת הדיווח?

אי ציות לחוק השקיפות התאגידית עלול להוביל לתוצאות לא נעימות כלל וכלל. העונשים בגין איחור בהגשה או מידע שקרי יכולים לעמוד על תשלום קנס של 500 דולר ליום ובמקרים חמורים להוביל למאסר. לכן חשוב שאתם כאזרחים שחיים בישראל אבל בעלי פעילות עסקית בארה"ב תגישו את הדיווח בצורה נכונה, מדויקת ובזמן. כך תמנעו מעצמכם סיכונים משפטיים ופיננסיים.

 

כיצד להגיש את הדו"ח?

למזלכם אין צורך לטוס לארה"ב בשביל להגיש את הדו"ח המדובר. ניתן לעשות זאת דרך הפורטל המקוון של ה- FinCEN(הרשת לאכיפת פשעים פיננסיים בארה"ב), וזה לא דורש מכם תשלום או עמלה כלשהי. אך למרות הקלות היחסית בהגשת הטופס, בגלל הסנקציות הכבדות שיכולות להיות מוטלות עליכם על הגשה לא נכונה- חשוב להגיש את הדו"ח ללא טעויות. כדי לעשות זאת כדאי לכם לקבל סיוע מחברת ראיית חשבון שמתמחה בחוקי המס בארה"ב. אנחנו במס אמריקה מכירים את חוק השקיפות התאגידית על בוריו ונוכל לייעץ לכם ולהגיש את הדו"ח בשמכם.

 

מתי מגישים את הדיווח?

אם העסק שלכם קם לפני הראשון בינואר 2024, אתם צריכים לדווח עד סוף דצמבר של 2024. אם אתם עסק חדש שקם במהלך 2024, צריך להגיש את הדוח תוך 90 יום מהיום בו נרשמתם כחברה. אם אתם נרשמים ב-2025- הזמן שלכם מתקצר ואתם צריכים להגיש את הדיווח תוך 30 יום. שימו לב ללוחות הזמנים הללו- הרשויות באמריקה לא מקבלות איחורים.

 

חשיבות הציות לחוק השקיפות התאגידית ופנייה לייעוץ מקצועי

חוק השקיפות התאגידית יכול להיות בעל השלכות רבות עבור כל מי שיש לו פעילות עסקית בארה"ב, והעונשים הקבועים בחוק זה הם לא קלים, כפי שכבר ציינו לפני זה. כדי להימנע מכך, חשוב לפנות לגורם מקצועי ומוסמך. זה גם יכול לחסוך לכם דחייה של דו"ח לא נכון, וגם לחסוך לכם כאב ראש של הבנה מה צריך למלא- ואיך. מס אמריקה ממתמחים בסיוע לאזרחים אמריקאים החיים בישראל או כאלה שיש להם חברות שפועלות בחו"ל, כך שכולם יוכלו לעמוד בתקנות של חוקי המס הנוקשים בארה"ב. צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם!

 

שאלות ותשובות בנושא חוק השקיפות התאגידית

חוק השקיפות התאגידית הוא חוק אמריקאי חדש שמטרתו להגביר את השקיפות של גופים עסקיים כדי למנוע פשעים בתחום הפיננסי. במסגרתו חברות צריכות לדווח על בעלי השליטה בחברה לרשת אכיפת הפשעים הפיננסיים, כולל מידע על מי הם הבעלים העיקריים של הגוף, פרטי החברה ועוד.

חוק זה חל על סוגים שונים של חברות, ביניהן תאגידים, חברות LLC, שותפויות ותאגידים זרים שרשומים בארצות הברית. יש מספר גופים שיכולים לקבל פטור מהדיווח בהתאם לעמידה בתנאים שונים. את הדיווח עושים באופן מקוון בהתאם ללוח הזמנים המפורסם.

ישראלים להם יש פעילות עסקית בארה"ב צריכים גם כן לדווח על בעלי השליטה בעסק בהתאם לחוק השקיפות התאגידית. הם נכללים במסגרת "תאגידים זרים", ובכדי להימנע מהעונשים על אי הציות לחוק חשוב למלא את הדו"חות בזמן ובצורה המדויקת ביותר.

אי ציות לחוק זה יכולה להוביל לעונשים כבדים והטלת סנקציות כבדות. לכן חובת הדיווח ונכונות הפרטים שיימסרו היא קריטית מאין כמוה. ייעוץ מקצועי חיצוני יוכל לעזור לכם למלא את הטופס המקוון או להגיש את הדו"ח בשמכם. במס אמריקה אנו מתמחים בסיוע מהסוג הזה ונוכל לעזור לכם בהשלמה והגשת הדו"ח המדובר במסגרת חוק השקיפות התאגידית, תוך שמירה על דיוק, התאמה לתנאי החברה שלכם ועמידה בלוח הזמנים הרלוונטי. כך תימנעו מסיבוכים וכאב ראש מיותר.

 

חוק השקיפות התאגידית
חוק השקיפות התאגידית

לייעוץ בנושאי מס אמריקאי
צרו קשר עכשיו

תוכן עניינים
מאמרים רלוונטיים נוספים